Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Historie hokejbalu v Okříškách

 

Na úvod bychom si měli přiblížit, co vlastně hokejbal je. Hra i pravidla jsou podobná lednímu hokeji, ale hokejbal se hraje na asfaltovém nebo betonovém povrchu. Místo bruslí a puku se používají obyčejné sportovní boty a plastový oranžový míček. V počátcích hokejbalu se hrálo s tenisovým míčkem zčásti naplněném vodou. Jako organizovaný sport vznikl hokejbal v roce 1984 v Českých Budějovicích. Dříve se na různých pláccích a ulicích hrál tzv. bandy hokej.

Do Okříšek se hokejbal dostal v roce 1988 po přistěhování pana Bartheldyho, který v Českých Budějovicích studoval a tento sport provozoval. Ve svém novém bydlišti založil klub HC Slza. První zápasy a turnaje se hrály na asfaltovém hřišti na stadionu v provizorních podmínkách bez mantinelů. V úvodní sezóně obsadila Slza v lize 9.místo. V roce 1989 byly v Okříškách dokonce čtyři hokejbalové týmy, ale jejich činnost bohužel netrvala dlouho. V tomto roce obsadila Slza 5.místo v České hokejbalové lize. Hokejbal začal od roku 1990 procházet mnoha změnami, což okříšskému klubu moc nevyhovovalo a výsledky nebyly nijak valné.

V roce 1992 byly na okříšské hřiště namontovány starší mantinely, které se podařilo sehnat z hokejového hřiště v Bítovčicích. 18.června 1994 byl na 1.kongresu AHK ČR zvolen Stanislav Bartheldy víceprezidentem svazu. V sezóně 1995-1996 se pod hlavičku okříšského hokejbalu dostává i tým starších žáků, který na turnaji v Českých Budějovicích obsadil 3.místo. V roce 1997 vyhrála Slza 2. asociační ligu a postupuje do extraligy. V září 1998 byl Stanislav Bartheldy znovu zvolen víceprezidentem svazu a v tomto roce se podařily také rekordní výhry pro Huricanu České Budějovice 23:0 a 22:2. V extralize mužstvo skončilo na 2.místě. V následující sezóně se od Slzy odloučil B tým, který začal hrát pod názvem Demons Okříšky, a byl dokonce úspěšnější než Slza. Působení tohoto klubu však trvalo jen pár sezón a po zavedení nových předpisů (povinnost mládeže apod.) ukončil svoji činnost.

Od roku 1999 se začíná na hokejbalovém hřišti v Okříškách rozbíhat nábor chlapců do žákovských družstev pod vedením Marcela Bosáka a Jana Nováka. Přihlásilo se asi 40 chlapců, kteří byli rozděleni do tří družstev. Tyto týmy hrály zpočátku proti sobě, ale v roce 2001 začali mladší žáci hrát regionální ligu za účasti Okříšek, Třebíče, Třeště a Brna. Regionální liga, která se hrála způsobem turnajů, pokračovala i v roce 2002 a 2003. Už v této soutěži poráželi okříšští žáci mnohem známější týmy z velkých měst, což bylo velkým příslibem do budoucna.

Právě sezóna 2003-2004 byla pro starší žáky velice úspěšná. V základní části skončili okříšští mladíci na druhém místě, které znamenalo postup do semifinále a později i do finále Mistrovství České Republiky. Finále se konalo v Praze a okříšští žáci dokázali porazit i pozdějšího mistra Kert Park Praha a nakonec obsadili 3.místo v MČR. Brankář Okříšek Jiří Schönberger byl vyhlášen nejlepším brankářem a celkem pět hráčů Okříšek bylo pozváno na galavečer hokejbalu v Českých Budějovicích. V roce 2003 začal v Okříškách hrát také starší dorost, kterému se v první sezóně tolik nedařilo. Muži hráli 2.MNHbL se střídavými úspěchy. Od roku 2003 museli také okříšští hráči hrát své domácí zápasy na novém hřišti v Třebíči, neboť hřiště v Okříškách již přestalo vyhovovat pravidlům. Sezónu 2004-2005 ukončil starší dorost na 3.místě, i když se až do posledního kola pral o vítězství v MNHbL.

I v sezóně 2005-2006 pokračoval okříšský mládežnický hokejbal v dobrých výkonech, které začaly už na okraji září na turnaji Zlatá hokejka, kde mladší dorost vybojoval 2.místo. V tomto roce se mladší dorost stal také suverénním vítězem MNHbL a na prestižním turnaji Pražský míček, ve kterém startovaly většinou týmy z přední poloviny extraligové tabulky, obsadil krásné 2.místo. Výbornou sezonu podtrhuje i fakt, že David Fiala a Jiří Schönberger dostali pozvánku do reprezentace České republiky v kategorii U16 a David Fiala získal později také titul mistra Evropy.

V sezóně 2006/2007 byl starší dorost nahlášen do 1.MNHbL. V základní části byly Okříšky poraženy jen jednou a soutěž vyhrály o 17 bodů. Poté přišlo play-off a ve čtvrtfinále narazily Okříšky na soupeře z Ostravy, se kterým si poradily 3:0 na zápasy. V semifinále ale skončila okříšská cesta na týmu z Malenovic, se kterým Okříšky prohrály 3:0 na zápasy. I v této sezoně byli hráči Okříšek hodně vidět (Tomáš Drinka-nejlepší gólman, Lukáš Hort-nejlepší střelec a Ivan Malý-nejproduktivnější hráč).Na přelomu června a července se také zúčastnil David Fiala svého druhého Mistrovství Evropy a domů si odvezl stříbrnou medaili.

Je dobré také připomenout, že od roku 1997 se v Okříškách hraje amatérský hokejbal tzv. Turnaj ulic, kde se v jednodenním klání utkávají mužstva jednotlivých částí Okříšek. V roce 2007 se bude okříšská mládež stěhovat do Třebíče a muži Okříšek budou hrát na nově vybudovaném hřišti v Přibyslavicích.

 

Sezóza 2007/2008 nezačala pro okříšské mužstvo příliš optimisticky, protože ještě na konci prázdnin nebylo jisté, jakou soutěž budou Okříšky hrát. Kvůli malému počtu hráčů se po několika sezónách nepřihlásila do žádné soutěže mládež, a tak to vypadalo na konec hokejbalu v Okříškách. Neštěstí ale bylo zažehnáno díky nově vznikající Horácké lize, do které Okříšky vyslaly dva celky. Do této soutěže nastoupilo áčko, které se skládalo spíše z hráčů, kteří za muže Okříšek už pár sezón odehráli, a béčko, které bylo složeno z hráčů, kteří v minulosti hráli hokejbal za okříšskou mládež, ale kvůli věku už spadali do kategorie mužů. Horáckou ligu hrálo celkem šest týmů. Bohužel se ale tato soutěž příliš nevyvedla z organizační stránky. Naprostý nedostatek kvalitních rozhodčích a změny v rozpisech měly za následek množství kontumovaných zápasů a bohužel trpěla také kvalita hry. V konečném pořadí skončilo béčko na třetím místě, když v semifinále podlehlo v sérii 2:1 Viperům. Okříšské áčko skončilo v této lize bohužel na šestém, tedy posledním místě, ale v této soutěži bylo hlavní cílem to, aby se nikdo nezranil a dobře si zahrál tuto krásnou hru. Okříšští hráči se prosazovali ale i za jiné týmy. V Třebíči reprezentovalo náš oddíl celkem šest hráčů a v tomto týmu se vůbec neztratili, neboť mužstvo okolo Jana Hvězdy, Ivana Malého, Lukáše Horta a dalších s Třebíči vybojovalo titul pro mistra Moravy v kategorii staršího dorostu. Další odchovanci se neztratili ani v Jihlavě či Brně. Milan Fučík a Jiří Schönberger v Brně odváděli velmi kvalitní práci a David Fiala vybojoval s Jihlavou druhé místo v extralize mladšího i staršího dorostu. Na začátku června se David také zúčastnil mistrovství světa ve Zvolenu a přivezl bronzovou medaili.

Na začátku sezóny se hráči Okříšek dočkali konečně nového hřiště. V Přibyslavicích se na tomto hřišti odehrálo pár zápasů Horácké ligy a proběhl zde také nábor nových hokejbalových nadějí. Tak uvidíme, jakým směrem se bude okříšský hokejbal dále vyvíjet.


Sezónu 2008/2009 zahájil celek Slzy ve 2.MNHbL. Po delší době si hráči Okříšek zahráli kvalitnější soutěž a dařilo se jim velice dobře. Mužstvo hrálo hezký hokejbal a v konečném pořadí skončilo na druhém místě za suverénním HSK Staré Brno. Pozitivním faktem je, že se podařilo díky velké snaze hráčů vybudovat hřiště v Přibyslavicích, na kterém se mohly zápasy 2.MNHbL odehrát. Je třeba ale neusnout na vavřínech, protože řada věcí se může ještě vylepšit jako např. střídačky či časomíra. Rozhodně se ale jedná o velký krok kupředu. Zápasy Slzy navštěvovalo rozhodně více diváků, než kdyby hrála ve svém dlouholetém azylu v Třebíči.                                         Ani mládež není pro Slzu úplně neznáme slovo. Mladí hokejbalisté celou sezónu trénovali a také si zahráli přípravný zápas proti jihlavským mladíkům. Bohužel je mladých hráčů ale málo a kvůli tomu se nemůže postavit kvalitní tým, který by mohl hrát soutěž. K připomenutí také stojí fakt, že bývalý hráč Slzy David Fiala, hrající nyní za SK Jihlava, se stal v německém Bayreuthu mistrem Evropy v kategorii hráčů do 18 let.

Celá sezona je podrobně zhodnocena v ročence, kterou sestavil Jan Moudrý

.

Použité dokumenty: 1)Kronika hokejbalu v Okříškách

2)Internetová stránka www.hokejbal.cz